Alt EP3C120F484C7N
EP3C120F484C7N picture photo
Mfg. Part Number
EP3C120F484C7N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 283 I/O 484FBGA
Datasheet Download
EP3C120F484C7N.pdf
Availability of EP3C120F484C7N
QUANTITY
EP3C120F484C7N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3C120F484C7N
Internal Part NumberEIS-EP3C120F484C7N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCyclone® III FPGA
Designing an IP Surveillance Camera
Three Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationSubstrate/Wire 10/Jun/2010
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® III
Number of LABs/CLBs7443
Number of Logic Elements/Cells119088
Total RAM Bits3981312
Number of I/O283
Number of Gates-
Voltage - Supply1.15 V ~ 1.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case484-BGA
Supplier Device Package484-FBGA (23x23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3C120F484C7N
Related LinksEP3C120, EP3C120F484C7N Datasheet, Alt Distributor
EP3C120F484C7N Details Description
Related parts for EP3C120F484C7N
CONN EDGECARD 120POS .050 SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 41POS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf