Alt EP3SE110F1152C2
EP3SE110F1152C2 picture photo
Mfg. Part Number
EP3SE110F1152C2
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP3SE110F1152C2.pdf
Availability of EP3SE110F1152C2
QUANTITY
EP3SE110F1152C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3SE110F1152C2
Internal Part NumberEIS-EP3SE110F1152C2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III E
Number of LABs/CLBs4300
Number of Logic Elements/Cells107500
Total RAM Bits8936448
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.86 V ~ 1.15 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3SE110F1152C2
Related LinksEP3SE11, EP3SE110F1152C2 Datasheet, Alt Distributor
EP3SE110F1152C2 Details Description
Related parts for EP3SE110F1152C2
TRIAC SENS GATE 400V 1A DO214 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM CONN RADIAL datasheet.pdf
IC MMIC LNA/IRM RX 20-33GHZ 8SMD datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 16AWG BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 45 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf