Alt EP3SE110F1152C3
EP3SE110F1152C3 picture photo
Mfg. Part Number
EP3SE110F1152C3
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP3SE110F1152C3.pdf
Availability of EP3SE110F1152C3
QUANTITY
EP3SE110F1152C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3SE110F1152C3
Internal Part NumberEIS-EP3SE110F1152C3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III E
Number of LABs/CLBs4300
Number of Logic Elements/Cells107500
Total RAM Bits8936448
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.86 V ~ 1.15 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3SE110F1152C3
Related LinksEP3SE11, EP3SE110F1152C3 Datasheet, Alt Distributor
EP3SE110F1152C3 Details Description
Related parts for EP3SE110F1152C3
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2ROW VERT T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DSUB 8W8 M PCR/A BRAC G T datasheet.pdf
OLIMEX ARM7 PROTOTYPE BOARD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf