Alt EP3SL150F1152I3
EP3SL150F1152I3 picture photo
Mfg. Part Number
EP3SL150F1152I3
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP3SL150F1152I3.pdf
Availability of EP3SL150F1152I3
QUANTITY
EP3SL150F1152I3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3SL150F1152I3
Internal Part NumberEIS-EP3SL150F1152I3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III L
Number of LABs/CLBs5700
Number of Logic Elements/Cells142500
Total RAM Bits6543360
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.86 V ~ 1.15 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3SL150F1152I3
Related LinksEP3SL15, EP3SL150F1152I3 Datasheet, Alt Distributor
EP3SL150F1152I3 Details Description
Related parts for EP3SL150F1152I3
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.65MM datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 330 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" GOLD datasheet.pdf