Alt EP3SL200F1152I4LN
EP3SL200F1152I4LN picture photo
Mfg. Part Number
EP3SL200F1152I4LN
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP3SL200F1152I4LN.pdf
Availability of EP3SL200F1152I4LN
QUANTITY
EP3SL200F1152I4LN Order Process
Ship out your order
Specifications of EP3SL200F1152I4LN
Internal Part NumberEIS-EP3SL200F1152I4LN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® III L
Number of LABs/CLBs8000
Number of Logic Elements/Cells200000
Total RAM Bits10901504
Number of I/O744
Number of Gates-
Voltage - Supply0.86 V ~ 1.15 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP3SL200F1152I4LN
Related LinksEP3SL200, EP3SL200F1152I4LN Datasheet, Alt Distributor
EP3SL200F1152I4LN Details Description
Related parts for EP3SL200F1152I4LN
BUZZER PIEZO 10V 24MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 7POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 9.10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN FIBER LC RECEPT DUPLX datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf