Alt EP4CGX30BF14C7
EP4CGX30BF14C7 picture photo
Mfg. Part Number
EP4CGX30BF14C7
Brief Description
IC FPGA 72 I/O 169FBGA
Datasheet Download
EP4CGX30BF14C7.pdf
Availability of EP4CGX30BF14C7
QUANTITY
EP4CGX30BF14C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4CGX30BF14C7
Internal Part NumberEIS-EP4CGX30BF14C7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCyclone IV FPGA Family Overview
Featured ProductCyclone® IV FPGAs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® IV GX
Number of LABs/CLBs1840
Number of Logic Elements/Cells29440
Total RAM Bits1105920
Number of I/O72
Number of Gates-
Voltage - Supply1.16 V ~ 1.24 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case169-LBGA
Supplier Device Package169-FBGA (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4CGX30BF14C7
Related LinksEP4CGX3, EP4CGX30BF14C7 Datasheet, Alt Distributor
EP4CGX30BF14C7 Details Description
Related parts for EP4CGX30BF14C7
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 3M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL R/A 30GOLD datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.5MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 34POS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE PIN datasheet.pdf