Alt EP4CGX50DF27C8N
EP4CGX50DF27C8N picture photo
Mfg. Part Number
EP4CGX50DF27C8N
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 310 I/O 672FBGA
Datasheet Download
EP4CGX50DF27C8N.pdf
Availability of EP4CGX50DF27C8N
QUANTITY
EP4CGX50DF27C8N Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4CGX50DF27C8N
Internal Part NumberEIS-EP4CGX50DF27C8N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCyclone IV FPGA Family Overview
Featured ProductCyclone® IV FPGAs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesCyclone® IV GX
Number of LABs/CLBs3118
Number of Logic Elements/Cells49888
Total RAM Bits2562048
Number of I/O310
Number of Gates-
Voltage - Supply1.16 V ~ 1.24 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case672-BGA
Supplier Device Package672-FBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4CGX50DF27C8N
Related LinksEP4CGX5, EP4CGX50DF27C8N Datasheet, Alt Distributor
EP4CGX50DF27C8N Details Description
Related parts for EP4CGX50DF27C8N
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.1A 566.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 6UDFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf