Alt EP4S100G2F40I1
EP4S100G2F40I1 picture photo
Mfg. Part Number
EP4S100G2F40I1
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 654 I/O 1517FBGA
Datasheet Download
EP4S100G2F40I1.pdf
Availability of EP4S100G2F40I1
QUANTITY
EP4S100G2F40I1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4S100G2F40I1
Internal Part NumberEIS-EP4S100G2F40I1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSTRATIX® IV GT
Number of LABs/CLBs9120
Number of Logic Elements/Cells228000
Total RAM Bits17544192
Number of I/O654
Number of Gates-
Voltage - Supply0.92 V ~ 0.98 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4S100G2F40I1
Related LinksEP4S100, EP4S100G2F40I1 Datasheet, Alt Distributor
EP4S100G2F40I1 Details Description
Related parts for EP4S100G2F40I1
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR WIDEBAND RF APP datasheet.pdf
DKLL1 COMPENSATED CHOKE 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIE SET FOR MMC-200/22-18 FIQD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 2.2MM 7POS datasheet.pdf