Alt EP4SGX110HF35I3G
EP4SGX110HF35I3G picture photo
Mfg. Part Number
EP4SGX110HF35I3G
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 488 I/O 1152FBGA
Datasheet Download
EP4SGX110HF35I3G.pdf
Availability of EP4SGX110HF35I3G
QUANTITY
EP4SGX110HF35I3G Order Process
Ship out your order
Specifications of EP4SGX110HF35I3G
Internal Part NumberEIS-EP4SGX110HF35I3G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesStratix® IV GX
Number of LABs/CLBs4224
Number of Logic Elements/Cells105600
Total RAM Bits9793536
Number of I/O488
Number of Gates-
Voltage - Supply0.87 V ~ 0.93 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case1152-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1152-FBGA (35x35)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP4SGX110HF35I3G
Related LinksEP4SGX11, EP4SGX110HF35I3G Datasheet, Alt Distributor
EP4SGX110HF35I3G Details Description
Related parts for EP4SGX110HF35I3G
RES SMD 274K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC JITTER ATT MULT PLL 48-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Crystal 9.84375MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 13POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 34 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
BOX S STEEL 13.78"L X 10.24"W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf