Cirrus Logic, Inc. EP7312-IR-90
EP7312-IR-90 picture photo
Mfg. Part Number
EP7312-IR-90
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU EP7 90MHZ 204TFBGA
Datasheet Download
EP7312-IR-90.pdf
Availability of EP7312-IR-90
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP7312-IR-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP7312-IR-90
Internal Part NumberEIS-EP7312-IR-90
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package119
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesEP7
PackagingTray
Core ProcessorARM7TDMI
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed90MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersSDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface ControllersKeypad, LCD, Touchscreen
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O2.5V, 2.7V, 3.0V, 3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security FeaturesHardware ID
Package / Case204-TFBGA
Supplier Device Package204-TFBGA (13x13)
Additional InterfacesDAI, IrDA, SSI, UART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP7312-IR-90
Related LinksEP7312, EP7312-IR-90 Datasheet, Cirrus Logic, Inc. Distributor
EP7312-IR-90 Details Description
Related parts for EP7312-IR-90
CERAMIC RESONATOR 4.00 MHZ datasheet.pdf
RES MO 1W 6.81K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMA datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC605LP3E datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SOLDER SHORT datasheet.pdf
CABLE DUCT VERT SPLIT COVER datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
3.3UF 50V 5X12 85C AXI datasheet.pdf