United Chemi-Con EPAG201ELL151MK30S
EPAG201ELL151MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG201ELL151MK30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EPAG201ELL151MK30S.pdf
Availability of EPAG201ELL151MK30S
QUANTITY
EPAG201ELL151MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG201ELL151MK30S
Internal Part NumberEIS-EPAG201ELL151MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPAG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG201ELL151MK30S
Related LinksEPAG201EL, EPAG201ELL151MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG201ELL151MK30S Details Description
Related parts for EPAG201ELL151MK30S
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 4K-CH ENH 256PBGA datasheet.pdf
MODULE 9 PIN SIZE 20 CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf