United Chemi-Con EPAG401ELL221MM45S
EPAG401ELL221MM45S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG401ELL221MM45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EPAG401ELL221MM45S.pdf
Availability of EPAG401ELL221MM45S
QUANTITY
EPAG401ELL221MM45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG401ELL221MM45S
Internal Part NumberEIS-EPAG401ELL221MM45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPAG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG401ELL221MM45S
Related LinksEPAG401EL, EPAG401ELL221MM45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG401ELL221MM45S Details Description
Related parts for EPAG401ELL221MM45S
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 40KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH SIM LVR SPDT 5A SOLD TERM datasheet.pdf
CONN TERM BLCK 9.53MM SIDE 20POS datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT663 datasheet.pdf
CARD EDGE 120PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CBL RIBN 2COND BLACK 3281' datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf