United Chemi-Con EPAG401ELL820MU35S
EPAG401ELL820MU35S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG401ELL820MU35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EPAG401ELL820MU35S.pdf
Availability of EPAG401ELL820MU35S
QUANTITY
EPAG401ELL820MU35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG401ELL820MU35S
Internal Part NumberEIS-EPAG401ELL820MU35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPAG
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG401ELL820MU35S
Related LinksEPAG401EL, EPAG401ELL820MU35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG401ELL820MU35S Details Description
Related parts for EPAG401ELL820MU35S
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FLAG RING 2AWG #3/8 SOLIS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf