United Chemi-Con EPAG421ELL560MU30S
EPAG421ELL560MU30S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG421ELL560MU30S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EPAG421ELL560MU30S.pdf
Availability of EPAG421ELL560MU30S
QUANTITY
EPAG421ELL560MU30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG421ELL560MU30S
Internal Part NumberEIS-EPAG421ELL560MU30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG421ELL560MU30S
Related LinksEPAG421EL, EPAG421ELL560MU30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG421ELL560MU30S Details Description
Related parts for EPAG421ELL560MU30S
FIXED IND 470UH 350MA 3.25 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 6.35MM REFL TO72 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PLUGGABLE BUSBAR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
835614 SPACER MALE TERM 835614 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf