United Chemi-Con EPAG451ELL390MK35S
EPAG451ELL390MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EPAG451ELL390MK35S
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EPAG451ELL390MK35S.pdf
Availability of EPAG451ELL390MK35S
QUANTITY
EPAG451ELL390MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAG451ELL390MK35S
Internal Part NumberEIS-EPAG451ELL390MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAG451ELL390MK35S
Related LinksEPAG451EL, EPAG451ELL390MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EPAG451ELL390MK35S Details Description
Related parts for EPAG451ELL390MK35S
RES SMD 53.6 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75K OHM 100W datasheet.pdf