Red Lion Controls EPAX0500
EPAX0500 picture photo
Mfg. Part Number
EPAX0500
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
DISPLAY OPTION CARD DEPENDNT LED
Datasheet Download
EPAX0500.pdf
Availability of EPAX0500
QUANTITY
EPAX0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPAX0500
Internal Part NumberEIS-EPAX0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelEPAX/MPAX.dwg
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
Series-
TypeDisplay
Measuring RangeOption Card Dependent
Display TypeLED - Red Characters
Number Of Characters Per Row5
Display Characters - Height4.000" (101.00mm)
Output TypeOption Cards Available
Voltage - Supply85 ~ 250VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 604.30mm x 158.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 (Face)
FeaturesOption Cards Available
Operating TemperatureOption Card Dependent
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPAX0500
Related LinksEPAX, EPAX0500 Datasheet, Red Lion Controls Distributor
EPAX0500 Details Description
Related parts for EPAX0500
FIXED IND 220UH 110MA 10.92 OHM datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 99MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 170MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf