Alt EPF10K40RC240-4N
EPF10K40RC240-4N picture photo
Mfg. Part Number
EPF10K40RC240-4N
Brief Description
IC FPGA 189 I/O 240RQFP
Datasheet Download
EPF10K40RC240-4N.pdf
Availability of EPF10K40RC240-4N
QUANTITY
EPF10K40RC240-4N Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF10K40RC240-4N
Internal Part NumberEIS-EPF10K40RC240-4N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX-10K®
Number of LABs/CLBs288
Number of Logic Elements/Cells2304
Total RAM Bits16384
Number of I/O189
Number of Gates93000
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case240-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package240-RQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF10K40RC240-4N
Related LinksEPF10K40, EPF10K40RC240-4N Datasheet, Alt Distributor
EPF10K40RC240-4N Details Description
Related parts for EPF10K40RC240-4N
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 71MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZ24B PG29 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS PIN datasheet.pdf