Alt EPF10K50VRC240-1
EPF10K50VRC240-1 picture photo
Mfg. Part Number
EPF10K50VRC240-1
Brief Description
IC FPGA 189 I/O 240RQFP
Datasheet Download
EPF10K50VRC240-1.pdf
Availability of EPF10K50VRC240-1
QUANTITY
EPF10K50VRC240-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF10K50VRC240-1
Internal Part NumberEIS-EPF10K50VRC240-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN PackagingRQFP PQ4 30/Jun/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX-10K®
Number of LABs/CLBs360
Number of Logic Elements/Cells2880
Total RAM Bits20480
Number of I/O189
Number of Gates116000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case240-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package240-RQFP (32x32)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF10K50VRC240-1
Related LinksEPF10K50, EPF10K50VRC240-1 Datasheet, Alt Distributor
EPF10K50VRC240-1 Details Description
Related parts for EPF10K50VRC240-1
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE PM 12UH N27 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75K OHM 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf