Alt EPF6016AQC208-2
EPF6016AQC208-2 picture photo
Mfg. Part Number
EPF6016AQC208-2
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 171 I/O 208QFP
Datasheet Download
EPF6016AQC208-2.pdf
Availability of EPF6016AQC208-2
QUANTITY
EPF6016AQC208-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF6016AQC208-2
Internal Part NumberEIS-EPF6016AQC208-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX 6000
Number of LABs/CLBs132
Number of Logic Elements/Cells1320
Total RAM Bits-
Number of I/O171
Number of Gates16000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF6016AQC208-2
Related LinksEPF6016, EPF6016AQC208-2 Datasheet, Alt Distributor
EPF6016AQC208-2 Details Description
Related parts for EPF6016AQC208-2
FAN BLOWER CF 300X79MM 230VAC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 125NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 10POS .050" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC DO-214AC datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf