Alt EPF6016ATC100-2
EPF6016ATC100-2 picture photo
Mfg. Part Number
EPF6016ATC100-2
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100TQFP
Datasheet Download
EPF6016ATC100-2.pdf
Availability of EPF6016ATC100-2
QUANTITY
EPF6016ATC100-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPF6016ATC100-2
Internal Part NumberEIS-EPF6016ATC100-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThree Reasons to Use FPGA's in Industrial Designs
PCN Design/SpecificationAppearance Update 30/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesFLEX 6000
Number of LABs/CLBs132
Number of Logic Elements/Cells1320
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates16000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPF6016ATC100-2
Related LinksEPF6016, EPF6016ATC100-2 Datasheet, Alt Distributor
EPF6016ATC100-2 Details Description
Related parts for EPF6016ATC100-2
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR NPOLAR 48POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf