Alt EPM7160SQC160-10
EPM7160SQC160-10 picture photo
Mfg. Part Number
EPM7160SQC160-10
Brief Description
IC CPLD 160MC 10NS 160QFP
Datasheet Download
EPM7160SQC160-10.pdf
Availability of EPM7160SQC160-10
QUANTITY
EPM7160SQC160-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of EPM7160SQC160-10
Internal Part NumberEIS-EPM7160SQC160-10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMAX® 7000S
PackagingTray
Programmable TypeIn System Programmable
Delay Time tpd(1) Max10.0ns
Voltage Supply - Internal4.75 V ~ 5.25 V
Number of Logic Elements/Blocks10
Number of Macrocells160
Number of Gates3200
Number of I/O104
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPM7160SQC160-10
Related LinksEPM7160S, EPM7160SQC160-10 Datasheet, Alt Distributor
EPM7160SQC160-10 Details Description
Related parts for EPM7160SQC160-10
SWITCH ROLLER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CORD ROJ C-13 SVT 7'6" 18/3 10A datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT NOCLR 100' datasheet.pdf
SEAL 9MM-11MM datasheet.pdf