LEMO EPS.00.250.NTDY
EPS.00.250.NTDY picture photo
Mfg. Part Number
EPS.00.250.NTDY
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN JACK R/A 50 OHM PCB
Datasheet Download
EPS.00.250.NTDY.pdf
Availability of EPS.00.250.NTDY
QUANTITY
EPS.00.250.NTDY Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS.00.250.NTDY
Internal Part NumberEIS-EPS.00.250.NTDY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole, Right Angle
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS.00.250.NTDY
Related LinksEPS.00., EPS.00.250.NTDY Datasheet, LEMO Distributor
EPS.00.250.NTDY Details Description
Related parts for EPS.00.250.NTDY
TRIMMER 5K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT 1/4" 100' datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24CDIP datasheet.pdf
RES 820K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
EM-RS485-GATEWAY-IFS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf