LEMO EPS.0S.304.LLNY
EPS.0S.304.LLNY picture photo
Mfg. Part Number
EPS.0S.304.LLNY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN R/A PCB RCPT 4POS
Datasheet Download
EPS.0S.304.LLNY.pdf
Availability of EPS.0S.304.LLNY
QUANTITY
EPS.0S.304.LLNY Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS.0S.304.LLNY
Internal Part NumberEIS-EPS.0S.304.LLNY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series0S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert304
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating6A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS.0S.304.LLNY
Related LinksEPS.0S., EPS.0S.304.LLNY Datasheet, LEMO Distributor
EPS.0S.304.LLNY Details Description
Related parts for EPS.0S.304.LLNY
INSERTER/EXTRACTOR .140" datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1W 300K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 64TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
ELECTRODE SENSOR CABLE 5M datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 5" DIA datasheet.pdf
SURFACE DISC PACK 917S 7" datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf