CUI Inc. EPS150040-P6RP
EPS150040-P6RP picture photo
Mfg. Part Number
EPS150040-P6RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 6W
Datasheet Download
EPS150040-P6RP.pdf
Availability of EPS150040-P6RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPS150040-P6RP Order Process
Ship out your order
Specifications of EPS150040-P6RP
Internal Part NumberEIS-EPS150040-P6RP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package200
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPS 6W
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 132 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension2.45" L x 1.06" W x 1.65" H (62.3mm x 26.8mm x 42.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPS150040-P6RP
Related LinksEPS1500, EPS150040-P6RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPS150040-P6RP Details Description
Related parts for EPS150040-P6RP
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN SW 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
BOARD EVAL LED DRIVER 6 CHANNEL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 1POS OR datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.8A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf