CUI Inc. EPSA050250UB-P6P-EJ
EPSA050250UB-P6P-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA050250UB-P6P-EJ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Datasheet Download
EPSA050250UB-P6P-EJ.pdf
Availability of EPSA050250UB-P6P-EJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPSA050250UB-P6P-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA050250UB-P6P-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA050250UB-P6P-EJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
Level V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA
Region UtilizedUnited Kingdom
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output5V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max13W
Input ConnectorBS 1363
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA050250UB-P6P-EJ
Related LinksEPSA05025, EPSA050250UB-P6P-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA050250UB-P6P-EJ Details Description
Related parts for EPSA050250UB-P6P-EJ
JUMPER-H1506TR/A3049V/X 10" datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 200NS 32DIP datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
AM2161SC137 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 2CH 20TQFN datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf