CUI Inc. EPSA120100U-P5P-EJ
EPSA120100U-P5P-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120100U-P5P-EJ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
EPSA120100U-P5P-EJ.pdf
Availability of EPSA120100U-P5P-EJ
QUANTITY
EPSA120100U-P5P-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120100U-P5P-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA120100U-P5P-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 12W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 12W
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120100U-P5P-EJ
Related LinksEPSA12010, EPSA120100U-P5P-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120100U-P5P-EJ Details Description
Related parts for EPSA120100U-P5P-EJ
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM T/H datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS DUAL .177 PCB datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
IGBT 1000V 60A 412W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 53MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf