CUI Inc. EPSA120100U-P5RP-EJ
EPSA120100U-P5RP-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120100U-P5RP-EJ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
EPSA120100U-P5RP-EJ.pdf
Availability of EPSA120100U-P5RP-EJ
QUANTITY
EPSA120100U-P5RP-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120100U-P5RP-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA120100U-P5RP-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 12W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
Level V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 12W
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120100U-P5RP-EJ
Related LinksEPSA12010, EPSA120100U-P5RP-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120100U-P5RP-EJ Details Description
Related parts for EPSA120100U-P5RP-EJ
TRANS NPN DARL 100V 2A I-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS 2MM datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 5FT datasheet.pdf
IC SIGNAL DISCONNECT 3CH 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf