CUI Inc. EPSA120100U-P6P-EJ
EPSA120100U-P6P-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120100U-P6P-EJ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
EPSA120100U-P6P-EJ.pdf
Availability of EPSA120100U-P6P-EJ
QUANTITY
EPSA120100U-P6P-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120100U-P6P-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA120100U-P6P-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWorldwide External Power Adapter Efficiency Standards
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationEPSA 12W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
Level V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 12W
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120100U-P6P-EJ
Related LinksEPSA12010, EPSA120100U-P6P-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120100U-P6P-EJ Details Description
Related parts for EPSA120100U-P6P-EJ
DIODE ZENER 36V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0605 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN COUPLER 20A 240V 10FT CABLE datasheet.pdf
SR BTS PC 8 ASY P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf