CUI Inc. EPSA120100UE-P5P-EJ
EPSA120100UE-P5P-EJ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA120100UE-P5P-EJ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
Datasheet Download
EPSA120100UE-P5P-EJ.pdf
Availability of EPSA120100UE-P5P-EJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EPSA120100UE-P5P-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA120100UE-P5P-EJ
Internal Part NumberEIS-EPSA120100UE-P5P-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 12W EU Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLEPSA 12W,EU,UK 22/Jun/2015
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA 12W
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)12W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.95" L x 1.85" W x 1.38" H (75.0mm x 47.0mm x 35.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max12W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA120100UE-P5P-EJ
Related LinksEPSA12010, EPSA120100UE-P5P-EJ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA120100UE-P5P-EJ Details Description
Related parts for EPSA120100UE-P5P-EJ
IC MOTOR CONTROLLER ANALOG 20DIP datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf