CUI Inc. EPSA180033U-P6P-SZ
EPSA180033U-P6P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA180033U-P6P-SZ
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W
Datasheet Download
EPSA180033U-P6P-SZ.pdf
Availability of EPSA180033U-P6P-SZ
QUANTITY
EPSA180033U-P6P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA180033U-P6P-SZ
Internal Part NumberEIS-EPSA180033U-P6P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 6W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package160
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)
ApprovalsCE, TUVgs
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA180033U-P6P-SZ
Related LinksEPSA18003, EPSA180033U-P6P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA180033U-P6P-SZ Details Description
Related parts for EPSA180033U-P6P-SZ
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL LATCHI-NG HDR datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 7A SOT89 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.1A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AL5809 150MA datasheet.pdf
1FHP,64,30A/P,S,N,S09,11,14 datasheet.pdf
4700UF 100V 35X80MM 85C 10000H datasheet.pdf