CUI Inc. EPSA180033U-P6P-SZ
EPSA180033U-P6P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EPSA180033U-P6P-SZ
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 6W
Datasheet Download
EPSA180033U-P6P-SZ.pdf
Availability of EPSA180033U-P6P-SZ
QUANTITY
EPSA180033U-P6P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EPSA180033U-P6P-SZ
Internal Part NumberEIS-EPSA180033U-P6P-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationEPSA 6W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package160
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesEPSA
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.35" L x 1.05" W x 1.82" H (59.8mm x 26.6mm x 46.1mm)
ApprovalsCE, TUVgs
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length60.2" (1.53m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPSA180033U-P6P-SZ
Related LinksEPSA18003, EPSA180033U-P6P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
EPSA180033U-P6P-SZ Details Description
Related parts for EPSA180033U-P6P-SZ
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 400VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SENSOR OPTO DARL 6.35MM REFL PCB datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 11A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf