FFF EQ20058000J0G
EQ20058000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EQ20058000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 90D SOL
Datasheet Download
EQ20058000J0G.pdf
Availability of EQ20058000J0G
QUANTITY
EQ20058000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EQ20058000J0G
Internal Part NumberEIS-EQ20058000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQ20058000J0G
Related LinksEQ2005, EQ20058000J0G Datasheet, FFF Distributor
EQ20058000J0G Details Description
Related parts for EQ20058000J0G
DIODE GEN PURP 200V 200MA DO35 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC LIU E1 QUAD 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf