FFF EQ23058100J0G
EQ23058100J0G picture photo
Mfg. Part Number
EQ23058100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 180D SOL
Datasheet Download
EQ23058100J0G.pdf
Availability of EQ23058100J0G
QUANTITY
EQ23058100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EQ23058100J0G
Internal Part NumberEIS-EQ23058100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQ23058100J0G
Related LinksEQ2305, EQ23058100J0G Datasheet, FFF Distributor
EQ23058100J0G Details Description
Related parts for EQ23058100J0G
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 180-280VAC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
PCB RETAINER, TAPPED, 3.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC FAN MOTOR datasheet.pdf
HU SOLID 18AWG ORANGE 25K' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf