FFF EQ24058000J0G
EQ24058000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EQ24058000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 90D SOL
Datasheet Download
EQ24058000J0G.pdf
Availability of EQ24058000J0G
QUANTITY
EQ24058000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EQ24058000J0G
Internal Part NumberEIS-EQ24058000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,035
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQ24058000J0G
Related LinksEQ2405, EQ24058000J0G Datasheet, FFF Distributor
EQ24058000J0G Details Description
Related parts for EQ24058000J0G
TRANSISTOR RF PWR LDMOST M252 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 37POS SIZE 23 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 0.250 BLACK datasheet.pdf
TERMINAL BLK 11POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf