GE Critical Power EQW020A0A1Z
EQW020A0A1Z picture photo
Mfg. Part Number
EQW020A0A1Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT T/H
Datasheet Download
EQW020A0A1Z.pdf
Availability of EQW020A0A1Z
QUANTITY
EQW020A0A1Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EQW020A0A1Z
Internal Part NumberEIS-EQW020A0A1Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEQW020
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.34" H (57.9mm x 22.8mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EQW020A0A1Z
Related LinksEQW02, EQW020A0A1Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EQW020A0A1Z Details Description
Related parts for EQW020A0A1Z
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 114MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
MICRO 25C S 18" RBW JACKS NI datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 510NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf