API Delevan ER1025-16KP
ER1025-16KP picture photo
Mfg. Part Number
ER1025-16KP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680NH 495MA 600 MOHM
Datasheet Download
ER1025-16KP.pdf
Availability of ER1025-16KP
QUANTITY
ER1025-16KP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1025-16KP
Internal Part NumberEIS-ER1025-16KP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1025
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance680nH
Tolerance±10%
Current Rating495mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant275MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1025-16KP
Related LinksER102, ER1025-16KP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1025-16KP Details Description
Related parts for ER1025-16KP
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1323-27 datasheet.pdf
RES SMD 10.6KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES 1K OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT datasheet.pdf