API Delevan ER1025-95JS
ER1025-95JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1025-95JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH
Datasheet Download
ER1025-95JS.pdf
Availability of ER1025-95JS
QUANTITY
ER1025-95JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1025-95JS
Internal Part NumberEIS-ER1025-95JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1025
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance110nH
Tolerance±5%
Current Rating1.27A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant640MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1025-95JS
Related LinksER102, ER1025-95JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1025-95JS Details Description
Related parts for ER1025-95JS
CONN RECEPT 2 POS SOCKET CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 22.95V 20A 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.79A 47 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 52PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
DSUB 36C4 PCR/A G30 75OHM T datasheet.pdf