API Delevan ER1537-18KS
ER1537-18KS picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-18KS
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 525MA 650 MOHM
Datasheet Download
ER1537-18KS.pdf
Availability of ER1537-18KS
QUANTITY
ER1537-18KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-18KS
Internal Part NumberEIS-ER1537-18KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/06, ER1537
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating525mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant150MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-18KS
Related LinksER153, ER1537-18KS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-18KS Details Description
Related parts for ER1537-18KS
CONN RECPT 5POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 44-SOH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CABLE ASSY EYEMAX 4X 3M W/SCREWS datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID NAT 1=100' datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SFP CONTROLLER LDD INTERFACE datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf