API Delevan ER1537-30JR
ER1537-30JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-30JR
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM
Datasheet Download
ER1537-30JR.pdf
Availability of ER1537-30JR
QUANTITY
ER1537-30JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-30JR
Internal Part NumberEIS-ER1537-30JR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating495mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-30JR
Related LinksER153, ER1537-30JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-30JR Details Description
Related parts for ER1537-30JR
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
SW SNPACT MIN 5A SPDT PCB PIN datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT563 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf