API Delevan ER1537-38JR
ER1537-38JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1537-38JR
Brief Description
FIXED IND 12UH 265MA 1.1 OHM TH
Datasheet Download
ER1537-38JR.pdf
Availability of ER1537-38JR
QUANTITY
ER1537-38JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1537-38JR
Internal Part NumberEIS-ER1537-38JR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1537
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating265mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq65 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant42MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1537-38JR
Related LinksER153, ER1537-38JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1537-38JR Details Description
Related parts for ER1537-38JR
CONN JACKSOCKET M2.5/4-40 0.35" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.8A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 5A GP20 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf