API Delevan ER1641-163JS
ER1641-163JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-163JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 16UH 300MA 890 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-163JS.pdf
Availability of ER1641-163JS
QUANTITY
ER1641-163JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-163JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-163JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance16µH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)890 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-163JS
Related LinksER1641, ER1641-163JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-163JS Details Description
Related parts for ER1641-163JS
IC VOLT DETECT 3.4V INV CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 10MSOP datasheet.pdf
FIBER OPTIC TRANSCEIVER datasheet.pdf
WRENCH SET COMBINATION 6MM-19MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 100V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf