API Delevan ER1641-201JM
ER1641-201JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-201JM
Brief Description
FIXED IND 200NH 1.1A 67 MOHM TH
Datasheet Download
ER1641-201JM.pdf
Availability of ER1641-201JM
QUANTITY
ER1641-201JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-201JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-201JM
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance200nH
Tolerance±5%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)67 mOhm Max
Q @ Freq49 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-201JM
Related LinksER1641, ER1641-201JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-201JM Details Description
Related parts for ER1641-201JM
SWITCH DIP 10POS HALF PITCH SMT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 52-MQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W D5A datasheet.pdf