API Delevan ER1641-303JP
ER1641-303JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-303JP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 30UH 240MA 1.37 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-303JP.pdf
Availability of ER1641-303JP
QUANTITY
ER1641-303JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-303JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-303JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance30µH
Tolerance±5%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.37 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant34MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-303JP
Related LinksER1641, ER1641-303JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-303JP Details Description
Related parts for ER1641-303JP
RES SMD 226K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36X2 120QFP datasheet.pdf
OSC XO 133.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 12 SECTIONS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf