API Delevan ER1641-332JP
ER1641-332JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-332JP
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM
Datasheet Download
ER1641-332JP.pdf
Availability of ER1641-332JP
QUANTITY
ER1641-332JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-332JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-332JP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesER1641
PackagingBulk
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-332JP
Related LinksER1641, ER1641-332JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-332JP Details Description
Related parts for ER1641-332JP
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 39MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf