API Delevan ER1641-332KS
ER1641-332KS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-332KS
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 480MA 350 MOHM
Datasheet Download
ER1641-332KS.pdf
Availability of ER1641-332KS
QUANTITY
ER1641-332KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-332KS
Internal Part NumberEIS-ER1641-332KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/02, ER1641
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant85MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-332KS
Related LinksER1641, ER1641-332KS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-332KS Details Description
Related parts for ER1641-332KS
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
LABEL S LAM DM TED WHT 1X7.44" datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN 4/0AWG #3/8 AMPOWER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf