API Delevan ER1641-392KR
ER1641-392KR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-392KR
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 450MA 400 MOHM
Datasheet Download
ER1641-392KR.pdf
Availability of ER1641-392KR
QUANTITY
ER1641-392KR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-392KR
Internal Part NumberEIS-ER1641-392KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39010/02, ER1641
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance3.9µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-392KR
Related LinksER1641, ER1641-392KR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-392KR Details Description
Related parts for ER1641-392KR
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-TVSOP datasheet.pdf
SENS PROX M18 8MM PNP-NO SHIELD datasheet.pdf
CORRUGATED TUBE CAP 180 DEG datasheet.pdf
OSC XO 970.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADXL312Z-M datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf