API Delevan ER1641-393JR
ER1641-393JR picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-393JR
Brief Description
FIXED IND 39UH 205MA 1.93 OHM TH
Datasheet Download
ER1641-393JR.pdf
Availability of ER1641-393JR
QUANTITY
ER1641-393JR Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-393JR
Internal Part NumberEIS-ER1641-393JR
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating205mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.93 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant29MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-393JR
Related LinksER1641, ER1641-393JR Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-393JR Details Description
Related parts for ER1641-393JR
IC DIGITAL POT 10K 100TAP 8-DIP datasheet.pdf
LED 2MM X 5MM RT ANGLE RED PCMNT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS TOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 90 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf