API Delevan ER1641-471JS
ER1641-471JS picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-471JS
Brief Description
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM
Datasheet Download
ER1641-471JS.pdf
Availability of ER1641-471JS
QUANTITY
ER1641-471JS Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-471JS
Internal Part NumberEIS-ER1641-471JS
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance470nH
Tolerance±5%
Current Rating565mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant235MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-471JS
Related LinksER1641, ER1641-471JS Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-471JS Details Description
Related parts for ER1641-471JS
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG USB LDO 150MA 10-UMAX datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.0MM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf