API Delevan ER1641-472JM
ER1641-472JM picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-472JM
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM
Datasheet Download
ER1641-472JM.pdf
Availability of ER1641-472JM
QUANTITY
ER1641-472JM Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-472JM
Internal Part NumberEIS-ER1641-472JM
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-472JM
Related LinksER1641, ER1641-472JM Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-472JM Details Description
Related parts for ER1641-472JM
RES 36K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 300MA 125VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 50PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf