API Delevan ER1641-472JP
ER1641-472JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-472JP
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 380MA 550 MOHM
Datasheet Download
ER1641-472JP.pdf
Availability of ER1641-472JP
QUANTITY
ER1641-472JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-472JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-472JP
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±5%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-472JP
Related LinksER1641, ER1641-472JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-472JP Details Description
Related parts for ER1641-472JP
PILOT LIGHT 24V LED ROUND BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 2KW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A datasheet.pdf